Magyar nyelv hete a Petőfi iskolában

Anyanyelvi neveléshez kapcsolódó iskolai témahét, projektmunka tervezése volt a feladat úgy, hogy érvényesüljön a diszciplináris tanítás, azaz minél több tantárgyat alkalmazzunk a tanítás során kooperatív-kreatív projekt módszerekkel. Mindezek során a magyar nyelv szépségeit, árnyaltságát és kifejezőképességét sokoldalúan felhasználtuk.

A megvalósítás fázisai:

1. 1.       A tervezett, órákba beépíthető tanítási modulokat valósítottuk meg. Ehhez óraterv, a munkához szükséges eszközök, animált diasorok, zenei és filmrészletek álltak rendelkezésünkre. Így szeptembertől november közepéig 13 osztály, 20 órán – irodalom, nyelvtan, történelem, földrajz, ének, dráma, angol, környezet, olvasás, rajz és vizuális nevelés - vett részt a projektekben. A digitális kompetencia nagy szerepet kapott az órák menetében, illetve házi és versenyfeladat gyanánt is.  Mivel gyakorló iskola vagyunk, a tanítóképző hallgatóit is bevontuk a munkába.

Az idézetkereső versenyben mind a 21 osztály, a fogalmazásíró versenyben 12 osztály (34 fogalmazással) vett részt.

1. 2.      A Magyar Nyelv Napjával kapcsolatban kavicsfestő és arculattervező versenyt is hirdettünk.
  2. 3.      2018. november 13-án tanítás előtt indult a témahét az egész iskolának a nagyelőadóban motivációs, PPT-s bemutatóval, ahol idézetkereső versenyre szólítottuk az osztályokat. Híres emberek magyar nyelvről szóló idézeteit kellett megkeresni.  Az eredményességet piros-fehér-zöld színű nyelvet ábrázoló kártyával jutalmaztuk, akik a legtöbbet gyűjtötték, jutalmat kaptak. A nyertesek diavetítéses bemutatóval prezentációt készítettek a nekik legjobban tetsző idézetről és szerzőjéről.

1. 4.      2018. november 19-én, a témahét utolsó napján: Választott szavunk a SZÓ és KŐ, melyet alaposan körüljártunk az óramodulokban. A tanulók a nagyelőadó színpadán ízelítőt adtak a projektmunkáikból, pl.: rendhagyó Kőleves- meseelőadással, a Kodály által gyűjtött, feldolgozott ABCD-dallal. Majd európai „utazás” következett saját festésű országzászlók segítségével és meghallgathattuk a SZÓ-t különböző nyelveken. Szóképrejtvények megfejtésével, a kő szó metaforáinak kitalálásával, majd kőmosott farmerbemutatóval tanulva szórakozhattak diákjaink a hétzáró prezentáción. Közben kis kiállításon lehetett bepillantani a diákok előkészületeket is felölelő két és fél hónapi tevékenységébe.

A jutalmak átadásával lezárult a Magyar Nyelv Hete.

A Magyar Nyelv Hete tanórákba épített moduljainak ütemezése 2018.

Modul

Gulyás Dávid

Kiss Judit és Földházi Renáta

Czinkóczi Anikó és Szabó Melinda

Leaf: Ferdinánd, a bika (az angol nyelv beépítése egy mesefeldolgozásba)

Nyelvészvesztő keresgélő

7. A és B

szept. 28.

Koczkáné Sárközi Ilona

A projekthetet megálmodta, megvalósította és lebonyolította:

Magyar-történelem szakos szakvezető tanár

A kórustagok nagy izgalommal készültek arra, hogy az iskola tanulói előtt bemutassák az órán is feldolgozott Á B C… kezdetű népdalt. Hangolt csengőkkel is megtanulták a dallamot, így ezzel is színesítették az előadást. Nagy sikerük volt az új hangszereknek. A népdalt bábokkal is megjelenítették: a császári gyermekek síkbábok alakjában nyújtogatták a nyakukat, hogy jól hallják az ábécé hangjait. Ezek a bábok már korábban szerepeltek Kodály Háry című daljátéka alapján készült bábelőadásban is.

A nyolcadikosok farmer-divatbemutatója kapta a legnagyobb tapsot.

Az ötödikesek újragondolt Kőleves című mesejátéka pedig a legkisebbeket is elvarázsolta.

Iskolánk tanulócsoportjainak a felkészülése és előadása méltó zárása volt a Magyar Nyelv Hetének.

2018. november 27.                                                                Miklósné Cseh Adrienne

Tanító, ének szakvezető